Tak właśnie wygląda układ okresowy czyli Tablica Mendelejewa!
Tablica Mendelejewa- tablica wszystkich pierwiastków uporządkowanych w kolumny pionowe- grupy, i szeregi poziome- okresy. Zarówno w grupach jak i w okresach wzrasta liczba atomowa pierwiastków i niemal zawsze wzrasta ich masa atomowa.
Grupa w tablicy Mendelejewa- pionowa kolumna zawierająca pierwiastki o podobnych właściwościach chemicznych. Grupy mają numery i nazwy wywodzące się z nazwy pierwiastka stojącego najwyżej (z wyjątki grupy 1.).
Okresy w tablicy Mendelejewa- to poziomy szereg pierwiastków o właściwościach zmieniających się stopniowo. Okresy nie mają nazw, lecz tylko numery.
W znanym dziś zbiorze pirwiastków jest 7 okresów.
Liczba pierwiastków w kolejnych okresach wynosi: 2, 8, 8, 18, 18, 32, (liczba znanych w siódmym okresie zbliża się do 32).
Historia układu okresowego
Oryginalny układ okresowy został stworzony bez żadnej znajomości wewnętrznej struktury atomów nie miał więc żadnego logicznego uzasadnienia. Prawdopodobnie pierwszą osobą, która zauważyła, że pierwiastki ułożone według rosnących mas atomowych wykazują pewną regularność własności był niemiecki chemik Johann Wolfgang Döbereiner, który w 1817 roku zestawił grupy składające się z trzech pierwiastków, o podobnych własnościach chemicznych i cyklicznie wzrastających masach atomowych.
Za twórcę układu okresowego uważa się powszechnie i chyba słusznie Rosjanina Dmitrija Mendelejewa. Uczony ten nie musiał się przejmować poglądami swoich współczesnych i dlatego mógł się dość swobodnie "bawić" w próby układania pierwiastków w tabele oparte na porządkowaniu ich w oparciu o ich masy atomowe. Po kilku latach takich prób odważył się on opublikować pierwszy układ okresowy, w którym zebrane już było ponad 90 pierwiastków (rok 1869).
Przełomowym pomysłem Mendelejewa było pozostawienie pustych miejsc tam gdzie występowały duże różnice między masami atomowymi znanych ówcześnie pierwiastków i jednocześnie zakłócona była regularność ich własności chemicznych. Tak skonstruowany układ okresowy był już trudny do zignorowania przez innych chemików, gdyż umożliwiał przewidywanie masy atomowej i własności jeszcze nie odkrytych pierwiastków. Mendelejew przewidział istnienie 8 pierwiastków, z których trzy odkryto jeszcze za jego życia (german, gal i skand) i miały one taką masę atomową i własności jak wynikało to z jego układu okresowego.